diskuse.uctovani.net
Diskusní fórum o účetnictví
 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika | www.uctovani.net »
Nezařaditelné dotazy o účetnictví diskuse.uctovani.net Forum / Nezařaditelné dotazy o účetnictví /

Prodej a vyřazení auta z OM

Autor Karin
Návštěvník
#1 | Zasláno: 16 Srp 2011 12:00
Dobrý den, prosím o radu. OSVČ, vede DE, plátce DPH si v listopadu 2009 pořídil zcela nové auto, uplatnil mimořádné odpisy (2 roky), které končí letos v listopadu. Uplatnil si DPH při pořízení vozu. Teď uvažuje o prodeji vozu. Auto chce prodat až v prosinci, po uplatnění posledního odpisu, který bude v listopadu. Přemýšlíme, jak to udělat co nejlépe, aby platil co nejmíň. Z diskuze jsem zjistila, že prodat za cenu nižší než je cena obvyklá, to nejde. Nebo jde, ale DPH bude muset odvést z ceny obvyklé. Je to tak? Asi bude nejlepší, když auto v prosinci (před datem prodeje) převede z obchodního majetku do soukromého užívání? Musí se převádět cenou obvyklou (zjištěnou třeba podle bazaru) a z této ceny odvést DPH (které řádek v přiznání k DPH?) nebo může jinou cenou - jakou? Ještě jednou uvádím, že auto bude v prosinci zcela odepsáno, poslední odpis bude v listopadu. Po vyřazení z OM pak může prodat, nejlépe manželce nebo dceři za symbolickou cenu, jde to? Tuto prodejní cenu pak zdaní podle § 10, nebo musí zdanit podle ceny obvyklé, i když prodá za cenu symbolickou? Nebo je nějaký lepší způsob, jak prodat auto, které je 2 roky staré, bylo uplatněno DPH a je v OM, bude zcela odepsané? Auto se vlastně prodá dřív než po 5 letech od vyřazení. A ještě 1 věc, musí nechat přepsat techničák? Ve velkém TP má napsané IČ, musí nechat přepsat na r.č., když vyřadí? Někde jsem četla, že to snad ani není třeba. Děkuji všem za pomoc.
Autor Návštěvník
#2 | Zasláno: 14 Úno 2014 13:42
Nejlepší je převést z OM do soukromého užívání (OV). Zaplatit DPH z ceny obvyklé. Do 5 let potom musí zdanit jakýkoli příjem z prodeje takového auta. V našem případě je ale nejlepší zvolit variantu bezúplatného darování (kdy v rodině se darovací daň neplatí). Obdarování potom nesmí 1 rok auto prodat (aby se vyhnuli dani z prodeje auta). IČO v TP je pouze informativní údaj, který se nemusí měnit převodem auta do OV nebo darováním manželce (auto je ve společném mění manželů). V případě převodu na dceru by se pak majitel v TP změnil na ni.
Roman Šmída (777694320)
Autor vendyy
Návštěvník
#3 | Zasláno: 11 Bře 2014 06:34
Návštěvník
Dobrý den, prosím o radu. Společnost s.r.o. jediný společník , auto pořízené r.2008
zcela odepsané před rokemDPH nebylo uplatňováno. Jelikož s.r.o. již neprovozuje činnost a vykazuje pouze minimální ztrátu hrazenou z nerozděleného zisku, chci zrušit s.r.o., je možné také darovat společníkovi- odhad vyhotoven. Jak prosím zaúčtovat. Děkuji moc za pomoc a každou radu JV
Autor PP
Návštěvník
#4 | Zasláno: 10 Bře 2015 16:17
Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ , plátce DPH .
Mám v OM auto zakoupené v r. 3/2007 - 3 letý leasing. Bylo odečteno DPH . V letošním roce bych toto auto rád daroval dceři.
Jak postupovat ? Musí být auto vyřazeno z majetku předem nebo stačí po 5 letech od ukončení leasingu a hned 4/2015 jí ho darovat?
Budu se platit DPH a event. z jaké ceny?? Daň darovací se myslím neplatí ?
Děkuji moc za radu .PP
Autor miko1
Návštěvník
#5 | Zasláno: 26 Čvn 2015 00:25
dobry den koupil sem auto a misto rodne cislo je ico a auto je v polo prevodu a chci si ho prevest na ebe jak to mam udelat dekuji za radu
Autor miko1
Návštěvník
#6 | Zasláno: 26 Čvn 2015 00:27
miko1
staci do kupni smlouvi napsat rodne cislo a cestne prohlaseni a evidencku
Nezařaditelné dotazy o účetnictví diskuse.uctovani.net Forum / Nezařaditelné dotazy o účetnictví / Prodej a vyřazení auta z OM Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
Ochrana proti spamu. Napiąte prosím číslici dvanáct:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 
  www.uctovani.net diskuse.uctovani.net  Forum Powered by Community Script miniBB ®