diskuse.uctovani.net
Diskusní fórum o účetnictví
 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika | www.uctovani.net »
Nezařaditelné dotazy o účetnictví diskuse.uctovani.net Forum / Nezařaditelné dotazy o účetnictví /

Účetní firma a její odpovědnosti

Autor TerkaM
Návštěvník
#1 | Zasláno: 6 Úno 2018 13:43
Dobrý den,

prosím nevíte o nějakých článcích v odborných časopisech (popř. i na webu nebo v knihách), které by se zabývaly různými odpovědnostmi účetní společnosti nebo externí účetní? Zejména odpovědnost za škodu z provozní činnosti, odpovědnost za škodu na převzatých věcech a jejich aplikace na účetní firmu nebo externí účetní - jestli vůbec má ta firma takovou odpovědnost, jak se to pak řeší apod.

Děkuju moc
Autor Návštěvník
#2 | Zasláno: 11 Úno 2018 16:29
up
Autor Návštěvník
#3 | Zasláno: 21 Srp 2018 10:28
O článku nevím, ale myslím, že bude nejlepší když se zeptáte účetní firmy. Účetnictví mi dělá firma http://comeflexoffice.cz/kontakty zatím si nemůžu stěžovat, zkuste jim zavolat a zeptat se.
Autor IHBrno
Člen
#4 | Zasláno: 12 Pro 2018 14:55
V případě, že je toto téma pořád aktuální, rád pomůžu s otázkou odpovědnosti externího zpracovatele účetnictví - jak vůči klientovi, tak i případně vůči třetím osobám. Z obecného hlediska se jedná o oblast hodně širokou, v případě konkrétního dotazu mi můžete napsat na kohoutek@ironhive.cz.
Ve zkratce lze říct, že externí účetní má uzavřenou smlouvu s klientem, na základě které se zavázal vykonávat určité činnosti řádně a včas. V případě pochybení externího účetního se jedná zpravidla o porušení smluvní povinnosti vůči klientovi. O takové porušení se jedná samozřejmě i v případě, že porušení spočívá ve vadném nebo opožděném podání vůči orgánu státní správy.
V důsledku takového pochybení může (ale nemusí klientovi) vzniknout škoda a rovněž může vzniknout klientovi sankce např. ve formě pokuty, penále.
Případná smluvní pokuta zajišťující řádné plnění povinností externího účetního musí být sjednána ve smlouvě. Uplatní se i v případě, kdy ke vzniku škody nedošlo.

V případě, že tedy účetní firma svým pochybením či opomenutím způsobí klientovi škodu, odpovídá pouze klientovi a jen ten může od externí firmy požadovat buď smluvní pokutu, náhradu škody nebo oba tyto nároky (dle konkrétního případu a znění smlouvy).

Nevím jestli jsem aspoň zčásti trefil oblast Vašeho zájmu, ale víc se rozepisovat tady asi nemá smysl bez konkrétnějších informací k případu.
Nezařaditelné dotazy o účetnictví diskuse.uctovani.net Forum / Nezařaditelné dotazy o účetnictví / Účetní firma a její odpovědnosti Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
Ochrana proti spamu. Napiąte prosím číslici dvanáct:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 
  www.uctovani.net diskuse.uctovani.net  Forum Powered by Community Script miniBB ®